top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıOp. Dr. Saim Üstünel

ÇOCUKLARDA GÖZ SAĞLIĞI

Bebekler göz hastalıkları ve görme problemleri ile doğabilirler.


Doğuştan katarakt ve göz tansiyonu bunların en önemlilerindendir. Bebeğinizin gözünde beyazlık, bulanıklık gibi değişiklikler farkediyorsanız mutlaka doktorunuza danışınız.

Her bebek 3 ay - 1 yaş aralığında ilk göz muayenesini olmuş olmalıdır.

Özellikle 32 haftadan önce ve 1500 gram altında doğmuş olan prematüre bebekler doğumdan 1 ay sonra mutlaka göz kontrollerini yaptırmalıdırlar. Prematüre retinopatisi taraması mutlaka yapılmalıdır.

Ailede görme kusuru, göz tembelliği ve genetik özellik taşıyan göz rahatsızlıkları var ise mutlaka göz doktoruna başvurmak gerekir.

Erken çocukluk döneminde farkedilen görme kusurları (miyopi, astigmatizma, hipermetropi) , şaşılıklar düzeltildiğinde göz tembelliği önlenmiş olur. Göz tembelliği gelişmiş ise yapılacak tedaviler (gözlük, kapama tedavisi gibi) ile görme keskinliği artışı sağlanabilir.

Okul dönemindeki çocuklarda görme sorunlarının okul başarısını etkileyebileceği unutulmamalıdır.

Yapılacak olan ilk muayene sonrası takip sıklıkları doktorunuz tarafından belirlenir.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DİYABETİK RETİNOPATİ

Diyabetik retinopati diyabete bağlı gözde oluşan değişikliklere verilen isimdir. Diyabetin süresi, kan şekeri seviyesinin yüksekliği, hipertansiyon, kolesterol seviyesinin yüksekliği gibi nedenler diy

SARI NOKTA HASTALIĞI / YAŞA BAĞLI MAKULA DEJENERASYONU 

• Makula gözün görme keskinliği en yüksek olan bölgesidir. Okumak, araç kullanmak, iğneden ipliği geçirmek gibi ince işleri yapabilmek için makula sağlıklı olmalıdır. • Hastalığın belirtileri : Görme

Comments


bottom of page